Lépésről lépésre vesszük át egy adott portré születés-folyamatának néhány fázispontját.
Megjegyzem, hogy az alkotói szabadság lehetővé teszi a kidolgozottság szintjének- és a rajz stílusának megválasztását, de fontosnak tartom minden esetben végső eredményként, az alkotás egyensúlyának láttatását.
Portré rajzolás lépésről lépésre - Fázisrajzok |
1. Felvázolás
Portré rajzolás lépésről lépésre |
- Az első legfontosabb, hogy a születendő alkotás megfelelően kerüljön elhelyezésre a lapon (akár papírról, akár digitális felületről van szó). Segédvonalakkal felvázoljuk a figurát a megfelelő méretben, a helyes arányokkal. Ellenőrző méréseket végzünk, korrigálunk, ha kell.
Portré rajzolás lépésről lépésre |
- Elkezdjük feltenni a tónusokat. Jelen esetben a középtónus került fel, ehhez képest alakulnak majd a világosabb és a sötétebb tónusok.
3. Bővített tónus-skála felhasználása
Portré rajzolás lépésről lépésre |
- A közép-értékek mellett megjelennek a szélsőséges értékek, melyek a kontrasztot elmélyítik, ezáltal életszerűbbé válik a látvány.
4. Személyiségjegyek kialakítása
Portré rajzolás lépésről lépésre |
- Egyre inkább megjelenítésre kerülnek a személyiségjegyek, az anatómiai jellegzetes formák, melyek a modell karakterét meghatározzák, egyéniségét láttatják, visszatükrözik. A mű tónus-skálája kibővül.
Portré rajzolás lépésről lépésre |
- Ahhoz, hogy azt érezzük, abbahagyható a mű: a súlyokat- és ellensúlyokat-, valamint a kontraszt-egyensúlyt egységben kell látnunk. A modell kisugárzásának érződnie kell e kivetített ábrázolásban, miközben az alkotói rajzi sajátosságok már beépültek az alkotásba. Nyugodt szívvel csak ekkor mondható ki: ABBAHAGYOM!
További cikkek e témakörben: ITT!
Kérem tekintsen meg egy videót az idős férfit ábrázoló rajz készítés folyamatáról: